Standartlara uygun olmayan plakalar muayeneden geçemeyecek

Araç muayenelerinde artık yeni getirilen standartlara uygun olmayan plakalar muayeneden geçemeyecek. En olarak 11 santimetre, uzunluk bakımından da 52 santimetre standardında olması gereken yeni plakalarda, kalın, silik, italik ya da kapatma tarzı yazı ve rakamlar ağır kusur kapsamında değerlendirilecek ve dolayısıyla araç muayenesinden geçmeniz imkan dışı olacaktır.

Daha önce bir çok alanda yeniliklerin olduğu ülkemizde, kısa süre önce polis ve askerlere ait araçların plaka renkleri ve şekilleri değiştirilmişti.  Bu gelişmelerden de önce ise şuradaki haberde, plakaların da darphane mühürlü olacağı konusunu ele almıştık.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğün tarafından 3 Temmuz 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak ve araç muayenelerinde kullanılacak olan yeni bir kusur tablosu yayımlandı. Bu yeni düzenlemeye göre HGS gibi sistemlerce yanlış ceza yazılmasına neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, kalın ya da  italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamına alındı. Bunun sebebi Hızlı Geçiş Sistemi gibi sistemlerce plakaların tanınamaması olarak gösterilebilir.

TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçmek isteyen araç sahipleri, yeni plakaların da doğru standartta olmasına özen göstermek zorundadır. Avrupa standartlarını yakalamak adına yapılan tüm bu gelişmelerin yansımalarını an be an takip ederek, bir değişiklik olduğunda sitemiz üzerinden sizlerle paylaşacağız.

Oyla