Standartın dışındaki plakalara muayenede engel

KIRKLARELİ – Lüleburgaz İlçesi Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kenan Koç, standartlara uymayan araç plakalarının, ağır kusurlu olarak raporu edileceği ve araç muayenesinden geçemeyeceğini söyledi.

Vasıta sahiplerini uyaran başkan Koç, kusurlu raporu verilen plakalı araç sahiplerinin muayene raporuyla direkt TŞOF’a bağlı odalara müracaat etmesi ve tescil belgesi ile birlikte ibraz edilmesi durmunda, sıfırdan plaka bastırabileceğini belirtti.

Koç, “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na bağlı olarak yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 30’uncu maddesinin birinci fıkrasının (h) bendinde tescile yetkili kuruluşlar ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yetkilendirilen kurum veya kuruluşlar tarafından düzenlenen plaka basım talep belgesi yazılı veya elektronik ortamda ibraz edilmeden plaka basılmaz hükmü yer almaktadır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ‘Araç Muayenesi Sonucu Belirlenen Eksikliklere İlişkin Kusur Grupları Yönergesi’nin ekinde yer alan Kusurlar Tablosu güncellenerek tablonun 1.2.25 maddesine ‘Plaka Yönetmelikte belirlenen özelliklere uygun değil’ ibaresi eklenerek, işlemin kusur grubu ‘ağır kusur’ olarak belirlenmiştir’ dedi.

03.07.2017 tarihinden itibaren yeni düzenleme ile birlikte tescil plakalarının Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde belirlenen yetkili kuruluş tarafından basılmaması veya standart dışı (APP, kabartma gibi.) olması halinde bu araçlara ‘ağır kusur’ verilerek muayeneden geçemeyeceğini belirten Başkan Koç sözlerine şöyle devam etti: “03.07.2017 tarihinden itibaren, araçlarına ağır kusur verilerek muayeneden geçemeyen araç sahiplerinin mağduriyetlerinin önlenmesi ve işlemlerinin hızlandırılması bakımından,  taşıt sahiplerine muayene istasyonunca Plaka Yönetmeliği’nde belirtilen özelliklere uygun değil’ ibaresi eklenerek Ağır Kusur verilen Araç Muayene Raporu’yla doğrudan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalara müracaat edilmesi ve tescil belgesinin de ibraz edilmesi halinde yeni plaka basılacaktır”.

Bu durumda özet olarak APP ve kabartma plaka döneminin sonuna gelindiğini belirtebiliriz. Trafikte seyir halinde bu plakalar ile yakalanan araçlar olay yerinde bağlanıp, yeniden araç muayenesine tabi tutulacaktır. Bir önceki haberimizde plakaların darphane tarafından basılacağını duyurduktan sonra artık bu yeni düzenleme ile birlikte tek tip plaka dönemine girmiş bulunmaktayız.

Oyla