Araç Plakalarında Yeni Dönem

Araçların plakalarını oluştururken yapılan sahteciliğe önlem amacıyla darphane tarafından plakalara basılan mühürlerin standartları değişiyor. Bu sayede plaka dolandırıcılığının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Sahte plakaların önüne geçmek için TŞOF, plakalara basılan mühür standartlarını değiştirmeye hazırlanıyor. Araç plakalarının sahte olarak kullanılmaya başlandığının bilgisinin gelmesiyle bir dizi tedbir aldıklarını belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Fevzi Apaydın “Bu mühürlerde her bölgenin kodları olacak. Üzerinde T.C ve rumuzu olacak ve bu mühürlerin sahte yapılma imkanı da olmayacak. Mühürleri İstanbul’da plaka basan 24 odaya vereceğiz. Odalara verildikten sonra tahmin ediyorum bunu daha kaçak yapma cesaretinde kimse olmayacak” dedi.

Apaydın sözlerine şöyle devam etti:

“Çifte standartları önlemiş olacağız. İkiz plakalar ortadan kalkacak. Herkes kendi odasının yaptığı mühürleri değil Türkiye’de tek bir mühür kullanacak. Bu her ilin ve ilçenin alfabetik sırayla kodlanarak kendilerine, darphane matbaasının beratıyla beraber teslim edilecek.

Bunun dışında plakalarda hiçbir mühür olmayacak. Tabi konu sahte plakalar olunca, merdiven altı yerlerde basılan plakalar terör olaylarında, gasp olaylarında kullanılmaya başladı. Bunun da önüne geçmiş olacağız.”

Sahte plaka üretiminin önüne geçmek için akılcı bir yöntem gibi görülse de, müdürlerin de taklitlerini çıkartarak bu dolandırıcılığa devam edilmesi işten değil. Dileriz yeni plaka döneminde sahte plakaların sayısı azalır.

Oyla